Cuprins:

Campionatul Mondial de Motocross 2009, primul test: Italia

De ce m-am trezit! Unii dintre piloții participanți la primul test al cursei trebuie să se fi gândit Campionatul Mondial de motocross care a avut loc în weekend în orașul italian Faenza. Cam atât a fost cantitatea de noroi acumulată pe pistă, încât a doua rundă a celor două categorii trebuia anulat.

Început prost pentru campionatul mondial, în care o pistă în stare nu foarte bună, puțin tehnică și foarte rapidă, însoțită de un complet contra cronometru, a stricat primul tur al campionatului. Barragán a suferit mult, atât de mult încât nu a putut trece de poziţia a zecea.

Ken de la Dycker

MX1, bine ai venit în iad

Pista a fost distrusă după prima serie MX2, deci ieșirea a fost cel mai important lucru. Steve Ramon (Suzuki) a ieșit ca o rachetă, conducând mai multe ture, până când o cădere l-a retrogradat pe mai multe poziții.

Primii trei, Tanel leok (Yamaha), Ken De Dycker (Suzuki) și Clement Desalle (Honda), au fost singurii care au reușit să salveze mobilierul, datorită faptului că abia au avut eșecuri.

Antonio Carioli (Yamaha), Josua Coppins (Yamaha) și Jonathan Barragán (KTM) au avut averea pe spate. Primul, a mers drept în primul viraj și a durat mult să se reîntoarcă în cursă. Coppins nu a reușit să-și recapete pozițiile din cauza șoferilor căzuți în fața lui și, în sfârșit, Barragan, a intrat într-un bazin de noroi și a fost trei ture încercând să-l scoată.

• 4. Aigar Leok (EST) TM 2: 08.093
  • 5. Antonio Cairoli (ITA) Yamaha 1 tur(e)
  • 10. Jonathan Barragan (ROM) KTM 3 tur (e)

MX2, cerul s-a deschis

Cursa lui MX2 s-a transformat într-un gimcanăAtât pentru șoferi, cât și pentru stewards, care s-au săturat să împingă și să-i ajute pe șoferi să iasă din capcana în care a devenit circuitul.

Turul a început de Jeremy Tarroux (Suzuki), care avea să fie depășit de trio-ul care avea să concureze ulterior pentru victorie: Jeremy van Horebeek (KTM), Gautier Paulin (Kawasaki) și Nicolas Aubin (Yamaha). Shaun Simpson (KTM), s-a decis să se ascundă într-o băltoacă de noroi la prima schimbare și a fost eliminat din lupta pentru victorie.

Cu două ture de final, Gautier Paulin L-a depășit pe Jeremy, care nu a putut face nimic pentru a lupta pentru victorie. Al treilea ar fi în cele din urmă Marvin Musquin (Honda).