Adam Raga rămâne la Trial of Spain Outdoor din Pontevedra

A doua zi a campionatului spaniol de trial în aer liber și Adam Raga a câștigat (Gas Gaz), care în acest fel este liderul clasamentului general. În spatele lui, au localizat Albert Cabestany (Sherco) și Toni Bou (Montesa).

În TR2, Francesc Moret a luat o victorie îngustă asupra Vigo-ului Antonio Alfonso (ambele cu Gaz Gaz). Locul trei i-a revenit Pere Borrellas (Gas Gas) și al patrulea pentru șapte ori campion mondial Laia sanz (Montesa).

Ziua de la Baiona (a doua întâlnire după Ibiza) a fost trăită cu un interes deosebit, încă de la Federația Regală Spaniolă de Motociclete se verifică candidatura a Villa del Val Miñor să fie inclusă ca una dintre numirile Cupa Mondială 2010. Frumusețea peisajului din sudul Galiției, care îmbină stâncile cu zonele maritime, constituie principala atracție a traseului, dar fără a uita că pentru acest an a fost căutat. creste gradul de dificultate comparativ cu anul trecut.

La Junior, performanța lui Pol Tarres (Gas Gaz), la șaptesprezece puncte una de cealaltă Carlos Rivero (Beta) care s-a clasat pe locul doi. În spatele lor erau Iisus Martin (gaz gaz), Marcos Mendez (Sherco) și Rafa Latorre (Beta), acesta din urmă a împărțit locul patru la egalitate.

Împotriva Legii Pădurilor

Un detaliu foarte aplaudat pe podiumuri, a fost steagul purtat de câștigătorii tuturor categoriilor cu legenda „Suntem sportivi, nu suntem criminali”. În acest fel, piloții au demonstrat împotriva Dreptul Silvic, care se confruntă cu diferite mișcări protecționiste cu fanii off-road, nu doar Trial, ci și Enduro și Cross în general.