MotoGP, totul la pământ și prima victorie pentru Dovizioso

Liniile albe ale circuitului parcul Donington Ei au marcat cursa MotoGP provocând multe căderi odată cu ploaia slabă care a căzut pe circuitul britanic. Primul care a mers la pământ a fost Toni Elías, care a venit să conducă cursa în barele de deschidere.

Lawrence Apoi a preluat conducerea și părea că va opta pentru victorie până când pilotul Mallorcan va păși pe linia albă într-una din frânări și a plecat la pământ fără consecințe fizic. Așa că Rossi a fost cel care a preluat conducerea, totul părea să fie în fața lui.

Dar lucrul neobișnuit pentru italian s-a întâmplat, când a mers la pământ în acest caz când a pierdut aderența roții din spate într-una dintre curbele circuitului. Andréa Dovizioso a profitat atunci de situație și s-a trezit în frunte cu mai bine de 11 secunde peste al doilea clasat, care a fost Randy De Puniet.

Unde era Dani Pedrosa? Ei bine, Dani a avut destul de multe probleme încă de la începutul cursei și, deși în primele tururi a fost în grupa din față, încetul cu încetul a dat înapoi și a intrat pe linia de sosire pe locul nouă.

Andrea Dovizioso a reușit să mențină acea poziție în ciuda faptului că a plouat mult și își atinge astfel prima victorie in MotoGP. Al doilea clasat a fost Randy De Puniet, iar pe locul trei a fost Colin Edwards.

Rossi a intrat in sfarsit pozitia a cincea după ce a recăpătat câteva poziţii după căderea sa.