MotoGP Italia 2012: cotletul lui Ernest

A treia rundă a Campionatului Mondial MotoGP în weekenduri consecutive, slavă Domnului, pilotii insistă să facă o carieră interesantă în mijlocul reclamei, pentru că altfel ar fi insuportabil. Sau nu era…? Oricum ar fi, azi venim cu cotletul încărcat de statistici ale celor care durează cât o bomboană la ușa congresului deputaților. Sau nu era…? Cred că mă afectează torrija de vară, slavă Domnului că până și Laguna Seca mai e puțin mai mult de recuperat.

Prima dată a Marele Premiu la Mugello a fost în sezonul 1976, așa că câștigătorul a fost Barry Sheene în fața lui Phil Read, ambii cu o Suzuki, iar diferența dintre ei a fost de doar o zecime de secundă. În calendarul actual sunt doar două circuite care au găzduit mai multe teste decât italianul, acestea sunt Jerez și Assen.

• Victoria lui Dani pedrosa la Marele Premiu al Germaniei îl plasează cu 63 de vizite pe podium în cariera sa în MotoGP, cu doar unul mai puțin decât Wayne Rainey. Diferența este că Rayney a fost de trei ori campion mondial la cea mai înaltă categorie, iar Pedrosa nu a obținut niciun campionat (la MotoGP).
  • The 59 de puncte realizat până în prezent de Zulfahmi Khairuddin sunt punctele maxime obținute de a Pilot malaez de-a lungul istoriei Cupei Mondiale. Recordul anterior i-a aparținut lui Shahrol Yuzy, care a marcat 58 de puncte la categoria 250cc în sezonul 2002.

• Ben Spies împlinește 28 de ani miercuri Înainte de Marele Premiu al Italiei, Yuki Takahashi va împlini 28 de ani marțea viitoare.
  • The casey stoner fall la GP Germaniei a pus se încheie la o secvență de 22 de curse consecutive terminând pe podium în primele patru.
  • Jorge Lorenzo și Casey Stoner au obținut fiecare douăzeci de pole-uri în MotoGP. Acesta este cel mai mare număr de pole-poziții pentru un ciclist spaniol din categorie.
  • În ultimii 16 ani a existat întotdeauna cel puțin un pilot italian pe podium a Marelui Premiu organizat la Mugello. Ultima dată când nu a existat cel puțin un pilot italian pe podiumul clasei reine a fost în 1995.
  • Victoria lui Dani pedrosa la GP Germaniei a fost al lui locul 16 la categorie, depășind astfel pe 15 lui Álex Crivillé. Riderul spaniol cu cele mai multe victorii la categorie este Jorge Lorenzo, cu 21.

• The diferenta cu al doilea în victoria lui Dani Pedrosa în GP-ul Germaniei (14.996 secunde) a fost al doilea ca mărime de când cursele cu motociclete în patru timpi s-au atins uscat. Cea mai mare diferență (15.004 secunde) a fost realizată de Valentino Rossi împotriva lui Toni Elías la GP-ul Cehiei în 2008.
  • Singur cinci piloți au marcat puncte în cele opt curse de la începutul sezonului 2012, și anume; Dani Pedrosa, Cal Crutchlow, Valentino Rossi, Nicky Hayden și Héctor Barbera.
  • Andrea Dovizioso terminând pe locul al treilea în GP-ul Germaniei pe care îl are a egalat recordul de trei treimi într-un sezon realizat de un pilot al unei motociclete satelit. Ultimul a fost Marco Melandri în 2007.
  • Marc Márquez a câștigat cursa de 125cc de la Mugello în 2010 pentru doar 161 de miimi și a făcut-o din nou în 2011 în Moto2 pentru mai puțin de 500 de miimi.

• Pol Espargaró a terminat al treilea la Mugello la categoria 125cc în 2008 și 2010, s-a calificat pe locul șase în Moto2 anul trecut, dar după o accidentare în turul 13 a revenit în cursă pentru a termina pe locul 28.
  • Sandro Cortese, în ciuda faptului că a obținut pole position la Mugello în 2010 a căzut de două ori și nu a putut termina cursa. Anul trecut a terminat pe locul opt, dar a fost sancționat cu douăzeci de secunde pentru o manevră ilegală cu Sergio Gadea, a ajuns pe locul 12 în final.
  • Máverick Viñales s-a calificat pe locul 7 pe grila de start de anul trecut, a terminat cursa pe locul trei, la mai bine de opt secunde în spatele lui Nico Terol care a fost învingător.
  • Luis Salom a terminat pe locul șase în cursa de anul trecut, a început al doilea pe grilă, care a fost primul său rând din față într-un Grand Prix.

Ale, până acum statisticile pentru această săptămână. Acum piloții le pot sparge, sau le pot ignora și face niște cariere interesante înainte ca comentatorii TV să le strice cu țipetele lor sau cu părerile lor absurde.

Sau că D. Ángel Nieto spune o anecdotă complet inversă așa cum a făcut-o spunând că Degner a mers la MZ cu planurile pentru Suzuki de 50cc. Angel, a fost invers!! Ernst Degner a scăpat din MZ și Germania de Est și a vândut secretele a MZ-ului proiectat de Walter Kaaden la Suzuki. Se pare că vârsta te face să încurci unele detalii.