Cuprins:

Joc, set și aproape meci pentru Joan Mir, cu Jorge Martín închizând podiumul în lacrimi

Marele Premiu al Austriei ne-a lăsat o cursă spectaculoasă în Campionatul Mondial Moto3. Joan Mir El a câștigat a șaptea victorie a sezonului, susținând bazele unei Cupe Mondiale care îi poartă deja numele. Nu numai că nu a dat nimănui de ales, revenind în primele ture și scăpând în ultimele, dar a profitat și de rezultatul slab al adversarilor săi în clasamentul general.

Escortând numărul 36 pe podium, Phillip Oettl a fost plasat pe o a doua pozitie bazata pe perseverenta si tenacitate, dar daca cineva a fost fericit la ceremonie a fost Jorge Martin cu un loc al treilea superb încă șchiopătând din cauza accidentării care în urmă cu doar o săptămână l-a forțat să rateze cursa de la Brno.

A treia victorie consecutivă pentru Mir, a șaptea din 2017

Joan Mir Moto3 Gp Austria 2017

Pe măsură ce semafoarele Red Bull Ring se sting, Gabriel Rodrigo A ieșit într-un mod absolut perfect ajungând la primul viraj remarcabil, dar în prima mare urcare de pe locul șase până jos slipstreams l-au devorat pe argentinian lăsându-l pe poziția a șasea. Joan Mir, după ce a fost penalizat cu anularea celui mai bun timp al său în calificări, încerca să-și recapete poziții.

Cine și-a asumat conducerea a fost John Mcphee, dar cel care a trecut linia de sosire pe primul loc a fost Gabriel Rodrigo iar când a sosit frânarea curbei 1, cel care era pe prima poziție a fost Bo bendsneyder. Cel din Austria este un circuit scurt, întortocheat și cu multe urcări, ceea ce favorizează o cursă de grup.

Phillip Oettl Moto3 Gp Austria 2017

Chiar și așa, Bendsneyder a încercat să deschidă un gol și a deținut prima poziție în timpul primelor tururi Aron Canet și Enea Bastianini s-au certat cu cel încă convalescent Jorge Martin conducerea unui al doilea grup compact şi numeros.

Pe turul a cincea Jorge Martin Infiltratul a intrat în atac și s-a plasat pe prima poziție, în timp ce Mir la urcare a venit ca fulgerul și a furat primul loc cu o împingere brutală. Cu liderul general pe prima poziție și Romano Fenati pe locul 15 după un start pe pistă, strategia pilotului Leopard Racing a fost clară: trage până la moarte pentru a oferi o lovitură de maestru de campionat.

Jorge Martin Moto3 Gp Austria 2017

Cu M-am uitat înainte grupul a început să se dezintegreze. Numărul 36 a forțat ritmul la maxim și a obținut suficientă distanță pentru a ține drepte fără a fi prins în slipstream. În zona legată, Mir a reușit să deschidă un gol în zona interconectată și în cele mai rapide părți Honda a alergat suficient pentru a se apăra.

În spatele lui Oettl, McPhee, Martín, Migno și Rodrigo au încercat să se alăture lui Mir, dar lupta dintre ei i-a permis doar sporadic să se apropie de unul dintre ei. Constanța lui Mir a supus încercărilor tuturor urmăritorilor săi. În al doilea grup a strălucit puternic Jaume Masià, înlocuitorul lui Darryn Binder la Platinum Bay Real Estate, de la FIM CEV Repsol, care a terminat pe locul șase după ce a stabilit cel mai rapid tur și un record în cursă.

Livio Loi Moto3 Gp Austria 2017

Cu 10 până la capăt Mir a spart categoric puntea și a mers solo cu mai mult de o secundă înainte, anulând orice opțiune de slipstream. În spatele lui, grupul a fost redus la doar trei piloți cu Rodrigo, Martín și Masià, care au ajuns pe locul doi cu KTM-ul său privat.

Pe măsură ce turele treceau, uzura și-a făcut plăcere pe cei mai activi șoferi din peloton și cu Mir mai mult de 4 secunde cu două ture de la final, a fost Phillip Oettl care filma pe locul doi, urmat de Livio Loi, Gabriel Rodrigo și Jorge Martín.

Aron Canet Moto3 Gp Austria 2017

Cu Joan Mir trecând singur linia de sosire și repetând victoria în Red Bull Ring (pe lângă faptul că a adăugat podiumul 1.500 din istoria motociclismului spaniol) așa cum a făcut deja pentru a realiza primul din cariera sportivă, titlul începe deja să prindă contur cu Fenati terminând pe poziţia a treisprezecea. Phillip Oettl S-a impus în pluton şi Jorge Martin, plin de bucurie, a închis un podium fantastic care îl va ajuta să-și vindece accidentările încă recente, a vărsat lacrimi de bucurie și a urcat șchiopătând pe podium.

În urma acestui rezultat, Mir își întărește considerabil conducerea adăugând 215 puncte, cu 151 de la Romano Fenati și 137 de la Aron Canet. Aproape trei puncte înainte, 64 de puncte.