Cuprins:

Mattia Pasini câștigă cu o miime duelul pentru pole cu Franco Mobidelli în Austria

Categoria de Moto2 A fost ultimul, ca de obicei, care a închis ziua calificărilor Marele Premiu al Austriei. Cu condiții de vreme uscată, cea care s-a încheiat ca cea mai strânsă calificare a anului a fost disputată.

Mattia passini și-a pus în buzunar al doilea stâlp la rând după ce a măturat cu doar o miime de secundă înaintea Franco Morbidelli. Alex Marquez Va fi mâine reprezentația Spaniei pe primul rând al grilei după ce a terminat pe locul trei.

21 de piloți într-o secundă

Moto2 Franco Morbidelli Qp Austria 2017 003

Categoria Moto2 este din ce în ce mai mult strâmt. În ciuda avantajului pe care Franco Morbidelli îl are în clasamentul general, italianul își vede rivalii tot mai aproape de el. De data asta a fost Mattia pasini care a intimidat Estrella Galicia.

Pasini și-a realizat-o pe a lui al doilea pol în clasa Moto2 după cea realizată săptămâna trecută la Brno. Numeroasele încercări ale lui Morbidelli de a smulge prima poziție conaționalului său au fost în zadar, însă a fost doar una. miime de secundă timpul care i-a despărţit.

Moto2 Alex Marquez Qp Austria 2017 002

Alex Marquez Ați completat prima linie a grilei. Spaniolul, care nu a mai obținut un pole de la Marele Premiu al Catalaniei, a declarat că se simte suficient de puternic pentru a lupta pentru victorie mâine. Doar 0.176 l-a despărțit de cel mai bun timp al lui Pasini. Francesco Bagnaia a terminat pe locul patru, urmat de Thomas Luthi.

În primele zece clasate îi găsim și pe spanioli Isaac Viñales și Xavi Vierge. În timp ce Viñales s-a calificat pe poziția a șaptea, Vierge a fost pe locul nouă într-un clasament foarte corect, în care până la 21 de piloți au intrat în aceeași secundă.