Cuprins:

Romain Febvre se justifică în MXGP, iar Jorge Prado se apropie de a doua sa coroană MX2 la Loket

Pe emblematicul circuit Loket din Republica Cehă, Campionatul Mondial de Motocross a făcut un nou pas înainte pentru a determina campionii sezonului 2019. De data aceasta Romain Febvre în MXGP și Jorge Prado în MX2 au fost dominatori cu o mână de fier.

În categoria maximă, Febvre s-a revendicat ca un aspirant la toate și a fost singurul pilot capabil să-l învingă pe un Tim Gajser care părea de neoprit în ultimele runde. În MX2, Jorge Prado este cel care se îndreaptă spre a doua sa coroană mondială cu încă o dublă.

Romain Febvre își scoate dungile de campion din 2015

Mxgp Republica Cehă 2019 4

Când ușa a fost coborâtă pentru prima dată pentru pilotii MXGP, așa a fost Jeremy seewer care a preluat conducerea în fața coechipierului său Romain Febvre, Tim Gajser și Gautier Paulin, trei piloti care nu aveau de gând să ușoare lucrurile pentru Yamaha elvețiană. În primele bare, Paulin l-a împins pe Gajser și a pierdut ceva timp, dar slovenul s-a adunat câteva secunde mai târziu pentru a recâștiga locul trei.

Fără să fi terminat încă primul tur, Febvre și-a propus să treacă de Seewer și a făcut-o timp de trei ture mai târziu pentru a deschide un diferență de 1 secundă față de coechipierul său, în timp ce Gajser a rămas pe a treia poziție, sub presiunea lui Paulin și Jasikonis.

Mxgp Republica Cehă 2019

Opt ture mai târziu, avansul lui Febvre sa extins doar la 4 secunde. Din fericire pentru Seewer, Gajser părea să slăbească mai mult decât era necesar și a început să piardă teren. A fost un miraj, când Gajser s-a retras și a început să tragă puternic spre finalul testului, neutralizând conducerea cu Seewer și depășindu-l pentru a ocupa locul doi.

Fără șocuri în față, Febvre a reușit să treacă linia de sosire pe prima poziție cu Gajser înscriind puncte pentru conducere pe locul doi și cu Seewer pe locul trei.

Mxgp Cehia 2019 3

În a doua mânecă a fost din nou Vânzător care a câștigat holeshot-ul, lăsându-i în urma lui Gajser, Paulin, Febvre și Arnaud Tonus. Febvre l-a depășit rapid pe Paulin pentru a continua să avanseze și să-l depășească pe Gajser în primele tururi.

Cu Seewer și Febvre rulează la un ritm foarte mare, cele două motociclete Yamaha s-au distanțat de Gajser. În al treilea tur, Febvre a încercat să-l depășească pe Seewer, ceea ce nu a reușit să-l materializeze. În timp ce cei doi de la Iwata luptau în față, Gajser a reușit să se apropie de amândoi.

Mxgp Cehia 2019 5

În turul al șaselea Febvre a reușit să treacă de Seewer în timp ce Gajser s-a aruncat peste Yamaha. După câteva minute tensionate, Gajser a reușit să-l depășească pe Seewer și a început să tragă pentru a neutraliza avantajul francezului, dar în cele din urmă a trebuit să-l privească pe Febvre trecând linia de sosire cu aproape trei secunde înainte.

A) Da, Febvre a adăugat a treia victorie a sezonului și 50 de puncte valoroase în Republica Cehă la 44 pentru Gajser și 40 pentru Seewer, un echilibru care îl face pe Gajser să acumuleze un avans de 177 de puncte față de Seewer, cu 250 rămase de împărțit în cele cinci numiri care urmează.