Cuprins:

Andrea Locatelli debutează cu victorie în Supersport în timp ce Manu González termină pe locul opt

Andrea Locatelli a luat victoria la debutul său în Campionatul Mondial de Supersport. Pilotul italian a scăpat din primul tur, dând o adevărată etapă la debut. Pare clar că Locatelli este cel mai puternic pilot din categorie în acest moment, marele aspirant la titlu.

În afară de El a debutat la categoria a fost spaniolul Manu González, iar prestația sa a fost fantastică. Poziția a opta pentru campioana Supersport 300, cel mai bun spaniol în condițiile în care Isaac Viñales a fost penalizat și a terminat pe locul zece. Cursa a fost mai scurtă decât în mod normal, cu doar 16 ture și o oprire la boxe.

Campionul Krummenacher a ajuns pe podea

Verdoia Ssp Australia 2020

Marea cheie a triumfului simplu al lui Locatelli, pe lângă ritmul său de carieră, a fost o problemă a campionului, Randy Krummenacher, la start. Pilotul elvețian a rămas blocat, pierzând toate pozițiile și, în plus, s-a prăbușit în primul viraj. Un dezastru absolut pentru campioană.

De acolo, Locatelli a avut o pasă liberă și a plecat singur din primii metri. Lupta a rămas pentru poziția a doua și acolo a câștigat Raffaele De Rosa. Italianul MV Augusta a intrat cu aproape șase secunde în spatele lui Locatelli și cu o secundă în fața lui Jules Cluzel, care a completat podiumul.

Locatelli Australia Ssp 2020 2

Francezul a avut o mică penalizare de 80 de miimi după ce a trecut prin gropi, dar nimic în comparație cu cele aproape zece secunde care i-au căzut spaniolului Isaac Viñales. Astfel, a căzut pe locul zece, într-un weekend de uitat în care a început cu mult în urmă și a trebuit să revină.

Toate aceste penalty-uri au fost profitate de Manu González să urce poziții după cursă și să termine pe poziția a opta, completând un debut excelent. Cu alt picior a debutat și un alt dintre greii categoriei, Lucas Mahías. A fost doar al cincilea, pierzând lupta cu Corentin Perolari.